To nejlepší z Jizerských hor - tipy, co si nenechat ujít
Jizerské hory jsou oázou klidu v krásné přírodě. Nabízejí vyžití turistům, cyklistům i lyžařům a jsou ideálním místem pro ty, kteří si potřebují jen tak odpočinout na zdravém horském vzduchu. Je zde mnoho míst, která stojí za to vidět, ať jsou to přírodní či technické zajímavosti, pozoruhodná vodní díla, rozhledny, hrady a zámky, nebo třeba památky lidové architektury.
Pytlácké kameny
Oblíbené vyhlídkové místo Pytlácké kameny nabízí pohled do údolí Jizery, na Velkou i Malou jizerskou louku, zbytky osady Velká Jizera, malebnou osadu Jizerka či Vlašský hřeben. Své jméno získaly po Hennrichovi, nejznámějším pytlákovi Jizerských hor. Pod Pytláckými kameny jej připomíná kříž s datem, kdy nekorunovaný král pytláků přišel do zdejších hor. Vrchol kamenů leží uprostřed hřebene na zelené značce vedoucí z osady Jizerka k rozcestí Předěl. Cesta vede přes Jelení stráň, která je svými 1018 m výšky nejvyšším bodem Středního jizerského hřebene a jsou odtud pěkně vidět Pytlácké kameny a Jizerku. Severním směrem, v blízkosti vrcholu skal, můžete spatřit velký skalní blok, tak zvaný viklan, který patří v Jizerských horách mezi nejznámější.
Prales Jizera
Přírodní rezervace Prales Jizera je pozoruhodnou lokalitou, chránící zbytky původních smrčin a dalších specifických porostů. Uprostřed rezervace se nachází Jizera, druhá nejvyšší hora Jizerských hor. Její vrchol tvoří hrubozrnná žula vystupující na povrch v podobě žulových kamenů a ve svazích se místy vyskytují suťová pole. Na vrcholovém skalisku Jizery, které je již zdáli dobře viditelné, je upravená vyhlídka s křížem, zpřístupněná žebříkem. Spatříte z ní krajinu pralesa, vrch Bukovec, horu Smrk, Černou a Smědavskou horu a také hladinu přehradní nádrže Souš. Území rezervace je přístupné výhradně pěšky po žlutě značené stezce odbočující z červené cesty mezi Smědavou a PP Na Knejpě.
Železniční trať Zubačka
Železniční trať Zubačka, vybudovaná v letech 1899-1902, je jednou z nejznámějších zajímavostí Jizerských hor. Vlaky v době její největší slávy na své trase míjely mnohé technické památky, díky čemu si získala skutečný věhlas. Z původní délky dnes Zubačku prezentuje sice jen zlomek trasy, avšak i tak nabízí cestujícím unikátní zážitek. Na její koleje totiž vyrážejí historické vlaky a tak si můžete užít jízdu soupravou taženou legendární lokomotivou Rakušankou, parou poháněným Kafemlejnkem či motorovou Singrovkou a užívat si atmosféru interiéru dobových vagonů z 60. let 20. století i historického bufetového vozu. V budově bývalé železniční stanice Kořenov je navíc dnes Muzeum ozubnicové dráhy, jehož expozice vás zavede do její historie a prozradí vám nejednu zajímavost o provozu dráhy a strojů. K vidění jsou i fotografie a exponáty ze soukromých sbírek. K železniční stanici vede příjemná modrá trasa z Kořenova.
foto: www.zubacka.cz
Hora Smrk s rozhlednou
Smrk je nejvyšší horou české části Jizerských hor a místem překrásných výhledů. Roku 2003 byla na jeho vrcholu zpřístupněna rozhledna, která je nástupkyní původní dřevěné vyhlídkové věže z roku 1892. Současnou moderní stavbu doplňuje útulna pro turisty. Severně od vrcholu stojí vztyčený kámen se vsazenou pamětní deskou, která připomíná návštěvu německého básníka Theodora Körnera v srpnu roku 1809. Ze Smrku je to coby kamenem dohodil do Polska a tak zde v roce 1997 byl otevřen turistický hraniční přechod. Hora je přístupná z několika směrů a každá z cest má své kouzlo. Z jihu sem míří strmá stezka s příznačným názvem Nebeský žebřík, ze západu tak zvaná Věžní stezka, ze severu vede cesta po modré značce podél státní hranice a z východu po hřebenové cestě z Polska. Modře značená cesta od severu vede až do Nového Města pod Smrkem a cestou míjí místa, kde se těžívala cínová ruda. Některé ze štol se dochovaly do dnešní doby. Nacházejí se na levém břehu Hraničního potoka ve východním úbočí Rapické hory.
Zámek Sychrov
Malebný sychrovský zámek, který býval rezidencí rodu Rohanů, je v současné době ukázkou života bohaté šlechtické rodiny na venkovském sídle ve 2. polovině 19. století. Prohlídkové trasy vás zavedou do obytných částí zámku, kaple Nanebevzetí Panny Marie, Schodišťové haly se schodištěm zdobeným nádherným vyřezávaným zábradlím, loveckého pokoje, Parohové chodby s expozicí loveckých trofejí a střelných zbraní, unikátní portrétní galerie Rohanů či jejich rodového muzea. Navíc můžete shlédnout některou z expozic, například Technopolis v prostorách bývalé konírny. Chloubou zámku je anglický park, který zdobí neobvyklá umělá zřícenina Arturova hradu, unikátní kamenná pumpa, rustikální holubník a také Rudolfova vyhlídka. Na sychrovském zámku se točily známé pohádky Zlatovláska a Nesmrtelná teta, ale i řadu dalších filmů. Pokud jste milovníky hradů a zámků a rádi byste v jizerskohorské oblasti navštívili i další historická sídla, můžete zamířit také třeba na mohutnou zříceninu hradu Frýdštejn, zámek a hrad Frýdlant, zámek Lemberk, Navarov či navštívit zámek Liberec.
Rozhledny Jizerských hor - výhledy na každém kroku
V Jizerských horách je množství rozhleden. Říci o některé, že právě ona je tou, která nabízí nejhezčí výhledy ovšem nelze. Každá nabízí jiná panoramata a odlišný zážitek.
Štěpánka
Rozhledna s poetickým dívčím jménem Štěpánka, která se tyčí nedaleko Příchovic, vám nabídne pěkný výhled na Jizerské hory, Krkonoše, Lužické hory a Český ráj. U rozhledny je navíc příjemný dřevěný stánek s občerstvením. Pokud při cestě zabočíte k příchovickému hřbitovu, dojdete k Muzeu Cimrmanovy doby s rozhlednou nazvanou Maják Járy Cimrmana. Nenabídne vám sice závratné daleké výhledy, ale očekávat, jak už název napovídá, můžete jedinečný zážitek.
Tanvaldský Špičák
Kamenná rozhledna na Tanvaldském Špičáku je vysoká 18 m a k vyhlídce, která se nachází o čtyři metry níž, vede 69 schodů. Vybudována byla roku 1908 a je součástí chaty s příjemnou restaurací, kde lze zakoupit i upomínkové předměty a získat otisk turistického razítka. Rodiny s dětmi mohou navštívit dětské hřiště, které je u objektu. Rozhledna se nachází asi 2,5 km od centra Tanvaldu, odkud k ní lze pohodlně dojít pěšky. Značené cesty na tanvaldský špičák vedou i z Albrechtic a Dolní Smržovky. Z Jiřetína pod Bukovou k rozhledně navíc jezdí i lanovka.
Černá Studnice
Kamenná rozhledna Černá Studnice se vypíná na nejvyšším vrchu Studničního hřebene ve výšce 869 m n. m. a její krytý ochoz otevírá nádherné výhledy. Rozhledna se zdmi ze žulových kvádrů a přilehlou chatou byla zpřístupněna veřejnosti v roce 1905. Vyhlídka se nachází ve výšce 26 m a vystoupat k ní musíte 91 schodů. Poté stačí již jen otevřít prosklené dveře a užívat si panoramata Jizerských hor, Krkonoš a Ještědského hřbetu. Vidět jsou i města Jablonec nad Nisou a Liberec, ale rovněž i Český ráj se zříceninou hradu Trosky. A protože vyhlídka na Černé Studnici je krytá a tudíž chráněná před nepřízní počasí, je přístupná celoročně a můžete si zde užívat výhledů i za chladného počasí. Občerstvení v přilehlé chatě pak přijde dvojnásob vhod. K rozhledně se dostanete z obcí Dolní a Horní Černá Studnice po zelené turistické značce.
Císařský kámen
Rozhledna, která své jméno dostala po císaři Josefu II, se vypíná na zalesněném kopci nedaleko obce Rádlo a přes nevelkou nadmořskou výšku 637 m otevírá zajímavé výhledy. Stojí na místě, kterému se dříve říkalo Uhlířský vrch nebo Špičák. Za své současné jméno vděčí císaři Josefu II., který toto místo u příležitosti prací na opevnění hranice během války o bavorské dědictví dvakrát navštívil. Kromě jména jej zde připomíná pamětní nápis vytesaný do vrcholového žulového bloku. Vyhlídková plošina rozhledny je umístěna ve výšce necelých 19 m. Abyste si mohli užít pohled na Jizerské hory, Krkonoše, Ještědský hřeben a okolní města a obce, musíte nejprve vystoupat 97 schodů. K rozhledně míří zeleně značená cesta přes obec Rádlo a pokračuje lesním průsekem. Méně pohodlný přístup vede od západu z údolí Veseckého rybníka.
Frýdlantská výšina
Rozhledna Frýdlantská výšina je ozdobou Frýdlantského vrchu. Cihlová věž o výšce 21 m nahradila původní dřevěnou rozhlednu z roku 1890. Nejprve plnila roli majáku a vysílače a veřejnosti byla zpřístupněna až od osmdesátých let. Otevírá výhled, kterému sice zčásti brání vzrostlé stromy, přesto lze spatřit dominantu zámku Frýdlant a nechybí výhled na svahy Jizerských hor a vrchol Vysoký. K rozhledně vás dovede asi 2 km dlouhá, žlutě značená cesta z náměstí T. G. Masaryka ve Frýdlantu.
Ubytování v Jizerských horách
Hotel Perla Jizery |
Apartmán Hrabětice |
Cena od: 425 Kč | Cena od: 350 Kč |
Vodopády Černé Desné a Jedlový důl
Kouzelné peřeje a několik vodopádů na řece Černá Desná zurčí mezi obcí Desná a přehradou Souš. Toto jedinečné místo bylo v roce 2013 vyhlášeno přírodní památkou a nabízí nevšední nádhernou podívanou. První vodopád se nachází asi 100 m od místa, kde se k řece připojuje červeně značená turistická cesta. Jen asi o tři desítky metrů dál je další, jehož jedna část padá z výšky dvou metrů, zatímco druhá teče dolů kaskádami. Následuje delší úsek plný menších vodopádů a kaskád, než se objeví Hrncový vodopád. Vzápětí za ním následuje překrásný Bukový vodopád a králem této přírodní podívané je sedmimetrový Dlouhý vodopád. Po něm následuje ještě čtyřmetrový Plotnový vodopád a pak se již říčka zklidňuje. Všechny vodopády jsou přístupné z červené turistické trasy, která prochází kolem nich. Další krásné kaskády peřejí a vodopádů se nachází v přírodní rezervaci Jedlový důl, která se rozkládá v údolí říčky Jedlová. Nejmohutnějším z nich je několikapatrový vodopád Jedlová, který je považován za jeden z nejhezčích v Jizerských horách. Kolem vodopádů prochází modře značená cesta a naučná stezka.
Mariánská Hora
Kouzelná osada Mariánská Hora se rozkládá v nadmořské výšce 700 – 800 m nad Albrechticemi v Jizerských horách. Její chalupy a chaloupky jsou rozesety po stráních od Světlého vrchu až po úpatí Mariánské hory. Malebnost osady dokreslují potůčky, které míří dolů do údolí Kamenice. Mariánská Hora je oblíbené místo vyhledávané milovníky klidu a pěknou zastávkou při toulkách zdejším krajem.
Vodní díla
Protržená přehrada Desná
Zaniklé dílo je ukázkou toho, jakou tragédii dokáže napáchat vodní živel. Přehrada byla dokončena na podzim roku 1915 a jen o pouhých deset měsíců později spoutané vody Bílé Desné protrhly přehradní hráz a zaplavily obec Desná. Sílu vody podpořily kubíky dřeva uskladněné u objektu, který spolu s ním vzal vodní proud a tato hmota velkou silou ničila vše, co jí stálo v cestě. V důsledku katastrofy zahynulo více jak šedesát lidí, přes třicet domů bylo zcela zničeno a téměř sedmdesát bylo závažně poškozeno. V roce 1996, u příležitosti osmdesátého výročí tragédie byla přehrada prohlášena kulturní památkou. Jejím dnem vede naučná stezka. Spatřit můžete zbytky hráze a šoupátkovou věž a informační panely vás seznámí s historií zaniklé přehrady. V obci Desná neštěstí připomíná kámen, který voda přehrady přivalila a na něm připevněný štítek prozrazuje vyčíslené škody. K Protržené přehradě směřuje žlutá značka, vedoucí od osady Jizerka do blízkosti přehrady Souš a dále k Mariánskohorským Boudám.
Přehradní nádrž Souš
Údolní nádrž Souš byla vybudována před první sv. válkou jako součást systému chránícího oblast pod Jizerskými horami před povodněmi. Protože od roku 1974 slouží jako zásobárna pitné vody, není možné se v přehradě koupat a neumožňuje ani jiný způsob rekreace. Nabízí však krásné vycházky kolem vodní hladiny a často se tu stavují turisté mířící na výlet do osady Jizerka.
Vodní nádrž Josefův Důl
Josefodolská přehrada je největší a zároveň i nejmladší přehradou Jizerských hor. Vznikla mezi lety 1976 – 1982. Tvoří ji dvě sypané hráze vysoké 43 m s délkou přes 700 m. Stejně jako přehrada Souš není určena k rekreaci, ale má zásadnější, vodohospodářský význam. Jejím hlavním úkolem je akumulace pitné vody, kterou je zásobován Liberec, Jablonec a Českolipsko. Ačkoliv bezprostřední okolí přehrady je turistům z pochopitelných důvodů zapovězeno, pohodlné cesty v okolí vedoucí krásnou přírodou využívají s oblibou turisté a příznivci jízdy na kole. Poskytují také skvělé podmínky in-line bruslařům.
Osada Jizerka a rašeliniště Jizery
Jizerka je nejvýše položenou osadou Jizerských hor (850 m n. m.) a její malebné chalupy jsou rozesety v údolí říčky Jizery pod čedičovým kopcem Bukovcem. Jizerka bývala vyhlášenou sklářskou hutí a s její historií vás seznámí muzejní expozice v budově bývalé školy. Navštívit můžete i bývalou brusírnu skla Pyramidu, ze které později vznikla první restaurace v osadě a kde je dnes penzion s restaurací. Bezpochyby originální zajímavostí byl dlouhá léta tzv. Hnojový dům, chalupa, která za svůj nelichotivý název vděčila kolektivizaci zemědělství, neboť sloužila jako kravský chlév a sklad hnoje. Když ji v roce 1964 zakoupil cestovatel a dobrodruh Gustav Ginzel vyčistil ji, zrestauroval a umístil zde sbírku kuriozit, které shromáždil při svých cestách po světě. Původní dům i s exponáty zničil v roce 1995 požár a na místě původní chalupy vyrostla její kopie, která však není přístupná a pouze připomíná staré časy a myšlenky i činy Gustava Ginzela. Při procházce Jizerkou budete míjet Safírový potok, který byl dlouhý čas vyhlášeným nalezištěm drahých kamenů. Naučnou stezkou můžete vystoupat na vrch Bukovec, nebo zamířit severozápadním směrem k přírodní rezervaci Rašeliniště Jizery. Rozkládá se ve výšce 880 m n. m. na více než stovce hektarů podél toku řeky Jizery a na Velké Jizerské louce. Tvoří jej rozsáhlé plochy s rašelinnými lukami, smrčinami, porosty borovic, kleče a množstvím typických zástupců rostlinného mokřadu. Zastoupena jsou tu vrchovištní rašeliniště, neprostupné močály i jezírka a celé místo je domovem mnoha živočichů. Území rezervace je přístupné jen zčásti. Seznámit se s ním můžete prostřednictvím naučné stezky s povalovým chodníčkem, odkud je dobře vidět centrální část louky s jezírky. Další možností jak se rašeliništi přiblížit je značená lesní cesta, jež ho protíná a spojuje osadu Jizerku s horskou enklávou na Smědavě.
Doporučené možnosti ubytování
Apartmány Doma |
Penzion Solaris |
Apartmány Skibike |
Chata Tesanka |
Cena od: 350 Kč | Cena od: 425 Kč | Cena od: 197 Kč | Cena od: 350 Kč |
Ubytování podle druhu
Hotely | penziony | chaty, chalupy a apartmány
Ubytování podle oblasti
Bedřichov | Josefův Důl | Albrechtice | Janov nad Nisou | Liberec
Další tématické pobyty
Wellness ubytování | pobyty pro seniory | ubytování s bazénem | ubytování pro rodiny s dětmi | ubytování u sjezdovky
Všechna doporučená ubytování Jizerské hory
Kontakt
Pondělí - pátek: 08:00 - 16:30